Príčiny a riziká vzniku


Nositeľom firemnej kultúry je vedúci zamestnanec, ktorý zohráva dôležitú rolu pre svojich podriadených. Tí vzorec jeho chovania buď vedome alebo nevedome preberajú.

Systematická deptajúca situácia na pracoviskách sa v ostatných rokoch zostrila a nabrala na vehemencii. Hlavnou príčinou je spoločnosť, kde vládnu tzv. „silné lakte“. Odborníci zaoberajúci sa mobbingovými stratégiami poukazujú na vzostupný trend čoraz väčšej agresivity v širšej spoločnosti prenášajúcej sa aj do riadiacich štruktúr v organizáciách, v ktorých sa zvyšuje tlak na výkonnosť ich zamestnancov. Súčasná situácia celej spoločnosti atakovaná čoraz väčšou ekonomickou recesiou so sprievodným javom narastajúcej nezamestnanosti tomuto stavu len nahráva a vytvára živnú pôdu pre mobbing. Riziko jeho vzniku je najväčšie v tých organizáciách, ktoré sú založené na byrokratickom postavení, t.j. na hierarchickom usporiadaní pozícií, dominantnosti pravidiel a predpisov, kariére (odmeňovanie a povyšovanie založené na základe kvalifikovanosti a zásluhovosti), pravidlami vymedzenými spôsobmi rozhodovania a informovania, pričom takto fungujú najmä väčšie podniky, ministerstvá, úrady štátnej správy a samosprávy a ich organizácie.

Príčin vzniku mobbingu je mnoho. Z užšieho pohľadu najvýznamnejšiu rolu hrá predovšetkým osobnosť útočníka – mobbera. Nežiaducu atmosféru na pracovisku vyvolávajú predovšetkým sociálne neprispôsobiví jedinci (agresívni, psychopatickí, neurotickí, nesamostatní a pod.). Či už ich vedú nesympatie, peniaze, závisť alebo strach z konkurencie, výsledkom  ich správania je narušené sociálne prostredie na pracovisku. Naopak, podiel obeti na vzniku mobbingu je prekvapivo malý (Svobodová, 2007).

Riziká vzniku mobbingu môžeme zhrnúť nasledovne:

  • byrokratická organizácia (rizikové pracoviská – školstvo, zdravotníctvo, štátna správa a samospráva, organizácie ich v zriaďovateľskej pôsobnosti),
  • firemná kultúra (nízka úroveň etiky, dominantnosť pravidiel a predpisov, nízky štandard informovanosti, štýl riadenia manažmentu),
  • súčasná ekonomická situácia (strach zo straty zamestnania, strata istôt, konkurenčný tlak).

B. Huberová (1995) zaradila medzi typické a najdôležitejšie príčiny mobbingu stres z preťaženia s odôvodnením, že stres si žiada agresie, ktoré si zase hľadajú ventil. Zároveň často chýba čas a tým aj možnosť podeliť sa o všetko na ľudskej úrovni.